آیا اسکرین شات سند محسوب می شود؟

آیا اسکرین شات(عکس گرفتن از متن تصویر) سند محسوب می شود؟

قانون هفتواد: برخی مواقع دیده شده که دو نفر توسط پیامک در موبایل خود و یا شبکه‌های اجتماعی تلگرام ، وایبر،واتساپ و غیره در رابطه با مسایلی صحبت کرده‌اند و بعد از آن، یک دیگر را تهدید کرده که از صحبتهای آنها اسکرین شات دارد و او را تهدید می‌کند که اگرفلان کار را انجام ندهی آنها را پخش می‌کند و او هم از ترس اینکه مبادا متن این پیام‌ها منتشر شود، از شکایت صرف نظر کرده و تن به خواسته طرف می‌دهد در صورتیکه واقعیت اینگونه نیست و امکان شکایت در این خصوص وجود دارد.
در ماجرای اسکرین‌شات‌ها
صورتِ مسائل عموماً شبیه به‌هم‌اند.
یک نفر از متن چت‌ها، گفتگوی‌های دونفره، خلوت‌ها و عکس‌ها اسکرین‌شات برمی‌دارد و سپس طرفِ مقابل را تهدید به افشای این محتوا می‌کند. این تهدیدها گاهی صرفا برای ارعاب، ایجاد هراس، آبروریزی و اخاذی مالی و گاهی بهانه‌ای برای اجبار به کامجویی‌های غیراخلاقی دیگر است.
چند توضیح و توصیه ضروری: افشای اطلاعات خصوصی جرم است
۱. مطابق قانون افشای اطلاعات‌ِ خصوصی، جرم است. قانون‌مجازات‌ اسلامی، صراحتاًدر ماده۷۴۵ (ماده ۱۶ قانون جرایم‌رایانه‌ای) افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای‌‌نقدی و تا دو سال حبس درنظر گرفته است. البته اسرار خصوصی در قانون ایران به صورت مشخص تعریف نشده‌اند و صرفا در ماده ۸ قانون “احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی” نامه‌ها، عکس‌ها،نوشته‌ها و فیلم‌های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته‌اند.
در رویه قضایی و نظام عرفی، دایره اسرار خصوصی از این هم وسیع‌تر است و نسخه‌های پزشکی، احکام دادگاه‌ها و اسناد مالی هم در این زمره قرار می‌گیرند.
۲. تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده ۶۶۹ قانون‌مجازات‌اسلامی تا هفتاد وچهارضربه‌شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن درنظرگرفته‌شده‌است. بنابراین همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و …) کرده باشد،حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد(که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم” تهدید” از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.
متن پیام های فضای مجازی، ادله الکترونیک است
۳. برخلاف تصور عموم که متن گفتگو در وایبر، فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر، ایمیل، صدای‌ضبط ‌شده و فیلم را جزو دلایل قابل استناد به‌شمار نمی‌آورند، قانون،” ادله الکترونیک” را به‌رسمیت شناخته است. بنابراین اگر کسی شما را در وایبر یا فیس‌بوک یا تلفن‌همراه یا ایمیل، تهدید کرده است، باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و بر علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.
دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تائید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.
۴. یک نکته بسیار مهم اینکه به دست آوردن دلیل باید به روش‌های قانونی صورت پذیرد وگرنه ممکن است دادگاه آن دلایل را از شما نپذیرد. بنابراین اطلاعاتی که شما با هک کردن ایمیل یا اکانت طرف مقابل یا کارگذاشتن غیرقانونی دستگاه ضبط صدا یا تصویر در محل اقامت، دفتر کار یا خودروی وی به دست بیاورید، در دادگاه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.( در شکل‌های شدیدتر ممکن است اینگونه اقدامات بر علیه خودتان استفاده شود.) بنابراین در پاسخ به یک رفتار مجرمانه، دست به اقدامات مجرمانه‌ی متقابل نزنید.

هفته نامه هفتواد کرمان, [۲۰.۰۲.۱۶ ۰۹:۱۰]
[Forwarded from دهقانی]
آقای پیش بین (نماینده سابق بافت در مجلس) یادتان هست یا نه !!!

هفتواد: نشریه عبور در شماره ۱۰۶ خود نوشته است آینده پیش بین ( نماینده سابق شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه) در مجلس شورای اسلامی را کدام پیشگوئی پیش بینی می کند؟ زیرا وی در شورای اصول گرائی رأی لازم را نیاورده است، اما باز هم اصرار دارد که در انتخابات باقی می ماند، حال باید سؤال کرد که ایشان در شانزده سال چه عملکردی داشته اند که حالا می خواهند دوباره  از مردم رأی بگیرند، در حالی که یادمان نرفته است که استخدام های سفارشی ایشان در صدا و سیمای مرکز کرمان در دوران اصلاحات با همکاری جناب دکتر لاریجانی (ریاست وقت سازمان صدا وسیما) و مرحوم کردان معاون مالی ـ اداری وقت سازمان صدا و سیما (وزیر کشور در دولت نهم آقای احمدی نژاد)، چه واکنش های منفی و چه جفائی در حق سایر افرادی که سالهای سال در صدا وسیمای مرکز کرمان در انتظار استخدام بودند شد.در حالی که اقبال مردم منطقه دلاوران و سلحشوران بافت  رابر و ارزوئیه به نماینده ای فرهیخته ، با اخلاق و نجیب با شخصیتی والا به مانند دکتر علیرضا منظری توکلی می باشد. یادم هست وقتی دکتر منظری توکلی  ریاست دانشگاه آزاد کرمان را برعهده داشتند هیچ منشی و رئیس دفتر نداشتند و دانشجویان و کارکنان و ارباب رجوع بدون لحظه ای معطلی به راحتی به اتاق ایشان رفته و درخواست های خود را مطرح می کردند، این ها برای مردم ارزش است نه عده ای را سفارشی در جائی بدون طی ضوابط خاص و احترام به حقوق سایر مردم استخدام کنی، آری برادر تاریخ  قضاوت خواهد کرد.
« محمد حسنی سعدی»


Comments(1)


  1. علی / ۰۹ بهمن ۱۳۹۶

    سلام یک اسکرین شات که موضوع ان پیام بانکی ست از واتس اپ من ارسال شده است ومن هم ان را برای دیگری ارسال کرده ام وبا توجه به اختلاف پیش امده بین ما دو نفر ایا ایا طرف مقابل می تواند علیه من اعلام جرم کند ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>