قصه پر رمز و راز توسعه در استان کرمان

هفتواد: باید دقت نماییم مفهوم توسعه یک مفهوم لیبرالی است و بجای آن باید از واژه پیشرفت استفاده نماییم.
به نظر شما استان کرمان با توجه به ظرفیت هایی که دارد یک استان توسعه یافته است؟ قبل از اینکه به این سئوال پاسخ دهیم ابتدا باید مفهوم  کلمات (توسعه و مونتاژ ) را بیان نماییم.
توسعه: افزایش قابلیتهای کیفی هر کشور را ، توسعه گویند. به عبارتی، اگر طرز نگاه و فکر انسان نسبت به عدم  وابستگی به خارج از مرزهایش عوض شود، توسعه محقق خواهد شد، توسعه، در اتاق فکر، اتفاق می افتد نه در الگو گیری از غرب ، افزایش در آمد اقتصادی هم توسعه نیست، گرفتن حقوق های نجومی هم توسعه نیست، اگر در هر پدیده ای تحول رخ ندهد توسعه بوجود نمی آید، اگر کیفیت تولید محصول را بالا ببریم توسعه رخ می دهد. هیچ کشوری در دنیا نمی گوید که ارزش هایمان را زیر پا بگذاریم که به توسعه برسیم، اگر به فرصت های استان کرمان     ( کشاورزی، معادن و گردشگری)، توجه نماییم، توسعه رخ می دهد، توسعه باید بومی باشد و با فرهنگ مردم همراه باشد، توسعه باید دوران گذار  را در یک کشور طی نماید و توسعه را نمی شود از جایی کپی کرد، تحول انسان از طرز نگاه و فکر آن بوجود می آید، چرا عده ای برای توسعه،  نگاه به الگوی توسعه خطی آمریکا دارند؟
آیا در استان کرمان توسعه دارای این مراحل بوده است؟
۱- مرحله ی مقدماتی توسعه(طراحی نقشه  بومی توسعه)
۲- مرحله ی  پیش خیز اقتصادی و توجه به نیازهای اولیه توسعه ، مانند( نیروی انسانی، سرمایه، زمین، خدمات ، تولید و….)
۳- مرحله خیز( تیک آف اقتصادی)
۴-  مرحله ی توسعه و رشد
۵- مرحله ی تولید انبوه.
توسعه یا نوسازی
توسعه نه ساخت جاده است، نه خرید هواپیما است، نه ساخت پل است، این توسعه نیست، این نوسازی است، اگر کارخانه هم مونتاژ کنید، توسعه نیست، نوسازی و مصرف است.
متولیان  توسعه در استان کرمان، حتما می دانند که ،توسعه باید پایدار باشد، درون خیز باشد و زایش درونی داشته  باشد. پایه توسعه،  فرهنگ سازی است، فرهنگ غالب در استان، مصرفی و مونتاژ است، برای توسعه یافتن، تفکر نیاز داریم، یعنی اگر توان ساخت یک ابزار بنام فرغون را داریم، همان فرغون، مراحل گذار را طی نماید و طی چندین سال تبدیل شود به درشکه، بعد تبدیل شود به تولید موتور انبوه و……
چرا ایران در بسیاری از علوم عالیه رشد کرده است، مثلا موشک بالستیک می توانیم بسازیم، دستگاه ارتباط بورژوای داخلی با صاحبان صنایع خارجی
سانتریفیوژ در انواع مختلف داریم، اماچرا نمی توانیم یک خودروی خوب ، با قدرت وکم مصرف  بسازیم ؟ جواب این سئوال ساده است: بعد از جنگ تحمیلی، به بهانه ی توسعه ی اقتصادی  عده ای بقای سیاسی خود را در مونتاژ قطعات خودرو از خارج دیدند و نشستند روی خط مونتاژ قطعات و در ادامه، از طریق مونتاژکردن، مهره سیاسی خریدند (یعنی بورژوای داخلی با صاحبان صنایع خارجی ارتباط سرمایه برقرار نمودند ) همین کارخانه های خودرو سازی ارگ جدید بم نقش مونتاژ را بازی می نمایند – اگر توان دفاعی و صنایع نظامی در دست افراد سیاسی بود ، همین وضعیت صنایع خودرو ی ایران  را پیدا می کرد. در این جا، انسان،ناخود آگاه منویات مقام معظم رهبری در ذهنش تبلور می یابد که می فرمایند”هر جا به روحیه انقلابی تکیه کردیم، پیشرفت داشته ایم و هر جا که برای خوشایند استکبار، از ارزشها کوتاه آمده ایم و در بیان مواضع انقلابی رودربایستی کردیم، دچار خسارت شده ایم” . متأسفانه گاهی اوقات مجریان و یا بهره برداران  طرحهای مختلف از روحیه ی جهادی وانقلابی بی بهره هستند و همین باعث می شود که هزینه ی اجرای این طرحها، به جای این که دردی از مردم دوا کند و تأمین کننده ی منافع ملی باشد ، منافع گروهها ، سازمان ها و یا افراد خاصی را تأمین می کند. مثلابهره بردار اصلی طرحهای سفر ریاست جمهوری به کرمان موسسه  ی “مولی الموحدین” و “حزب کارگزاران” هستند  و یکی از محکومان فتنه در این سفر در کنار روحانی بود و در تصویب همه ی طرحها دخالت داشته است.
به بیان دیگر کسی که پول دارد سرمایه دار نیست، سرمایه دار یعنی کسی که تولید نماید، تولید همان ارزش افزوده است، پول ، باید حاصل کار تولید باشد و نباید در دست افراد خاص باشد، بلکه باید در چرخه تولید در جریان باشد.  اخیراًدر استان کرمان، کدام فعالیت تولیدانبوه  شکل گرفته است؟

اگر در هر پدیده ای تحول رخ ندهد، توسعه بوجود نمی آید، توسعه، مفهومی زنده و پویا است، دارای پیشینه تاریخی است، مفهومی لیبرالی است(باید بگوییم پیشرفت )توسعه در هر کشور باید مراحل گذار را طی نماید، اگر مانند دولت سازندگی، اساس توسعه از جایی کپی شده باشد و با فرهنگ کشور سنخینت نداشته باشد،  توسعه به معنی واقعی رخ نمی دهد. الان اگر کارخانه از غرب وارد نماییم، توسعه رخ نداده است، این همان کارخانه دودزا ی ۴۰ سال پیش ا ست، پس تحولی رخ نداده، تحول در صورتی رخ می دهد که ما با فکر خودمان کارخانه راه اندازی کرده وتولید نماییم.
خام فروشی در صنایع سنگ مس و آهن استان کرمان
در حال حاضر صنایع سنگ مس و آهن استان کرمان این مراحل را طی می نمایند:
مواد خام توسط  پیشه وران خریداری می شود، بصورت مواد اولیه و خام توسط سرمایه داران به بنادر مختلف منتقل ،و در ادامه به شرکت های چند ملیتی اروپا فروخته می شود، بعد از مدتی محصولات تولید شده ی اروپا به ایران فروخته می شود و ما مصرف می نماییم.
اختلاس هم، در همین فرآیند خام فروشی، شکل می گیرد و عده ای در این فرایندِ خام فروشی می شوند “بچه پولدار” ملی و سبک زندگی مسئولین و افکار عمومی را تحت تاثیرقرار می دهند ، الگو می شوند و حتی با آخرین مدل ماشین خارجی، آلودگی صوتی ایجادمی کنند، و سبک زندگی غربی را ترویج می نمایند.
سازه های مصرفی بجای تولیدی
به نظر شما این موسسات و مناطق ذیل، سازه  ی مصرفی هستند، یا تولیدی و اقتصاد مقاومتی؟
۱-موسسه مولی الموحدین و شرکت های زیر مجموعه۲ –منطقه ی ویژه ی اقتصادی سیرجان ۳- هفت باغ علوی و مسکن اجتماعی  ۴-ناوگان هواپیمایی ماهان ۵ -ارگ جدید بم و کارخانه های مونتاژ خودرو سازی ۶- طرح گلخانه ای “زینبیه” ی سد نساء شهرستان بم  و شهرستان های همجوار ۷- احداث موتورهای آب در زمینهای کشاورزی جنوب که حتی مردم آن منطقه دارای مالکیت خصوصی نمی باشند و بعنوان کارگر فقط کار می نمایند۸ -شرکت عمران و کویر علوی۹- شرکت های اقماری ۱۰- برخی از مناطق گردشگری انحصاری مانند کلوت های شهداد و…۱۱- پروژه دل عالم و …….
همه این موارد فوق، جنبه ی مصرفی دارند و بصوت انحصار گرایانه در دست افراد و جناحهای خاص می باشند که حتی انتخابات ها را تحت تاثیر قرار می دهند و از طرفی، برای مردمی که استحقاق پیشرفت و توسعه را داشته اند، کار تولیدی انجام نشده و جایگزینی وجود ندارد، معمولاَ افکار عمومی نیز، وقتی همین سازه های مصرفی را می بینند، فکر می کنند استان کرمان به توسعه دست یافته است و در انتخاباتها به همین افراد رای می دهند و آنها را منجی توسعه می دانند .
اقتصاد مقاومتی چیست؟
امام خمینی(ره): به آنچه دارید بسازید تا خود همه چیز بسازید:
بر دولتها و دست اندرکاران است چه در نسل حاضر و چه در نسلهای آینده، که از متخصصین خود قدردانی کنند و آنان را با کمک های مادی و معنوی تشویق به کار نمایند و از ورود کالاهای مصرف‌ساز و خانه برانداز جلوگیری نمایند، و به آنچه دارند بسازند تا خود همه چیز بسازند. (وصیت نامه ی سیاسی الهی)
امام خامنه ای:
خارجی‌ها عادت کرده بودند در طول سالیان دراز، به کشورهایی از جمله کشور ما، نگاهشان در مورد تجارت این‌جوری باشد که اینجا موادّ خامی دارد، بیایند بردارند موادّ خام را ببرند و ارزش افزوده برای خودشان درست کنند؛ یک بازار و مطالبه‌ای هم دارد که [کالا] بردارند بیاورند…  ما باید کاری بکنیم که هر وقت اراده کردیم، بتوانیم سر چاه‌های نفت خـودمان را ببندیم؛ …  [در مورد] معادن هم بایستی از خام‌فروشی معادن بشدّت پرهیز کنیم. معادن باارزشی ما داریم. در استان کرمان یا در جنوب خراسان، سنگهای فوق‌العاده باارزشی وجود دارد. [اینکه‌] ما این سنگ را همین‌طور یک دفعه‌ای بِکَنیم، بفرستیم ایتالیا که آنها بعد تبدیل کنند و ارزش افزوده‌اش را چند ده برابر ببرند، احیاناً گاهی برای خود ما هم آنها را بفرستند و صادر کنند داخل کشور ما، آدم خیلی زورش می‌آید که یک‌چنین چیزی بشود.
امیر سلطانی نژاد   دانشجوی دکتری علوم سیاسی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>